Feng shui to chińska sztuka projektowania i aranżowania przestrzeni, której historia liczona jest w tysiącach lat. Jej reguły wykorzystywano podczas planowania starożytnych miast, pól uprawy ryżu czy herbaty, a nawet słynnego pałacu dynastii Ming i Qing w Pekinie. Czy filozofia ta może mieć coś wspólnego z… Twoją łazienką? Jak najbardziej! Poznaj najważniejsze zasady feng shui i sprawdź, jak zaprowadzić harmonię w swoim wnętrzu.
Czym jest feng shui – podstawowe reguły
Feng shui wywodzi się z taoizmu, czyli chińskiego systemu filozoficzno-religijnego. Jednym z jego najważniejszych założeń jest istnienie qi – wszechobecnej, życiodajnej energii.
Według filozofii taoistycznej gwarancją szczęścia i zdrowia jest niezakłócony przepływ qi we wszechświecie, naturze, domu czy ciele człowieka. Na tym fundamencie powstała m.in. chińska medycyna, sztuki walki oraz feng shui – sztuka aranżacji przestrzeni, umożliwiająca swobodny obieg bezcennej energii.
Feng shui w tłumaczeniu dosłownym to wiatr i woda. Wiatr symbolizuje coś niewidzialnego, woda natomiast to, czego nie można uchwycić.
Podstawowe zasady feng shui to:
- Yin yang – koncepcja, zgodnie z którą światem rządzą dwie przeciwstawne, uzupełniające się i przyciągające siły: spokojna yin oraz porywcza yang. W harmonijnie urządzonym domu powinny znaleźć się strefy, które odpowiadają każdej z sił. W pomieszczeniach, które mają sprzyjać wyciszeniu (sypialnia, łazienka), dominować powinno yin. W kuchni czy salonie, gdzie domownicy są aktywni, górować ma yang.
- Siatka bagua – to wzór na planie ośmiokąta podzielonego na równe części, spośród których każda odpowiada innej dziedzinie życia: karierze, wiedzy, rodzinie i zdrowiu, bogactwie, sławie, małżeństwu, dzieciom oraz pomocnym ludziom. Siatkę należy umieścić na planie mieszkania i tak aranżować jego rozkład, aby pomieszczenia harmonijnie komponowały się ze strefami bagua. Przykładowo, wejście do mieszkania powinno znajdować się w strefie pomocnych ludzi, a łazienka w strefie zdrowia.
- Pięć żywiołów – drewno, ogień, ziemia, metal, woda to żywioły, które przypisać można dziedziny życia, elementy natury, a także strefy domu oraz przedmioty, jakie się w nim znajdują. Żywioły powinny trwać w harmonii, bez dominacji żadnego z nich. Przykładowo, kuchnia może być uznana za ogień, a łazienka za wodę. Żywioły te wzajemnie znoszą się, dlatego pomieszczenia nie powinny ze sobą sąsiadować. Jeżeli nie można ich od siebie oddalić, należy umieścić na ścianie pomiędzy nimi inny żywioł – drewno lub metal.
Planowanie łazienki w zgodzie z feng shui
Według zasad feng shui łazienka nie powinna znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych do mieszkania. Dlaczego? Ponieważ dobra energia, która dostaje się do środka głównym wejściem, mogłaby zostać spłukana wraz z wodą w umywalce lub toalecie. Jak wspominaliśmy wcześniej, łazienka nie powinna również sąsiadować z kuchnią.
Planując aranżację łazienki, warto wydzielić w niej dwie strefy: brudną oraz czystą. W pierwszej powinna znaleźć się toaleta, w drugiej zaś pozostałe elementy wyposażenia – wanna, prysznic, umywalka, lustro.
Feng shui w łazience – przede wszystkim ład
Aby łazienka sprzyjała dobremu samopoczuciu, musi panować w niej porządek. Dzięki temu qi może swobodnie krążyć, a domownicy nie są rozpraszani nadmiarem bodźców. Najlepiej, jeżeli wszystkie kosmetyki i akcesoria będą przechowywane w zamykanych szafkach lub szufladach. Nie masz możliwości wstawienia dodatkowych mebli do swojej łazienki? Postaw na estetyczne koszyki lub pudełka, do których schowasz nadmiar przedmiotów.
Feng shui kładzie nacisk na to, by nie otaczać się bezużytecznymi lub uszkodzonymi przedmiotami. Jak najszybciej naprawiaj sprzęty, które tego wymagają i pozbywaj się na bieżąco pustych opakowań po kosmetykach.
Światło w łazience – słońce, świece i lampy
Światło to niezwykle ważny element w feng shui. Szczególnie wysoką wagę przypisuje się naturalnemu oświetleniu, które powinno docierać do wszystkich pomieszczeń w domu. Niestety, w przypadku łazienek zwykle jest to niemożliwe, gdyż rzadko wyposaża się je w okna.
Jak zatem zadbać o odpowiednie światło w łazience? Najlepiej, jeżeli zdecydujesz się na kilka lamp (np. sufitową i ścienne kinkiety), które doskonale doświetlą każdy punkt pomieszczenia. Nie zapominaj również o świecach, które pomogą Ci zrelaksować się podczas kąpieli – najlepsze będą te w kształcie stożka, który w feng shui stanowi symbol wody.
Zasady feng shui mogą wytyczać kierunek na etapie projektowania domu lub mieszkania, ale z powodzeniem możesz zastosować je również wtedy, gdy Twoja łazienka jest już urządzona. Dzięki zaledwie kilku prostym zabiegom nadasz pomieszczeniu nowej energii i harmonii – niezależnie od tego, czy wierzysz w istnienie qi, czy traktujesz ten temat z przymrużeniem oka.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego