[TOP 5] Zobacz, jak urządzić idealny pokój ucznia!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Dowiedz się, jak urządzić swojemu dziecku przestrzeń marzeń – pokój ucznia idealny zarówno do nauki, jak i do zabawy. Stwórz bezpieczny azyl, do którego twoja pociecha będzie mogła wrócić po intensywnym dniu pełnym wyzwań!

Dzieciństwo to czas zabawy, ale też wzmożonej pracy – codziennych wędrówek do szkoły, a nierzadko także licznych zajęć pozalekcyjnych. Zadbaj o to, by w tym ważnym dla twojego dziecka czasie, miało ono bezpieczną i spokojną przestrzeń, tylko dla siebie. Poznaj 5 porad dotyczących urządzania pokoju dla ucznia i sprezentuj swojemu dziecku pokój, o którym marzy każde dziecko!

Pokój ucznia – jak wybrać idealne miejsce w domu?

Pokój dla swojej pociechy najlepiej umieścić w miejscu oddalonym od pomieszczeń takich jak kuchnia czy pokój dzienny. Warto także oddalić go od miejsc służących hobby pozostałych domowników, np. pokoju, w którym jeden z członków rodziny ćwiczy grę na instrumencie muzycznym. Pokój dziecięcy z dala od gwaru codzienności, to swego rodzaju izolacja akustyczna, dzięki której dziecko zyska spokojną, intymną przestrzeń dla siebie. Idealnym miejscem na pokój dla ucznia może być np. poddasze – jeśli tylko masz taką możliwość, pomyśl o ulokowaniu swojej pociechy właśnie tam. Jeśli nie dysponujesz poddaszem lub mieszkasz w bloku, pokój dla ucznia możesz dodatkowo wygłuszyć na przykład izolując akustycznie drzwi jego pokoju (tapicerka wyciszająca) lub wykładając ściany cienką warstwą styropianu w rolkach, który układa się jak tapetę. Taka tapeta styropianowa zajmuje mniej miejsca niż wygłuszająca wełna mineralna, a działa również jako izolacja termiczna.

Odpowiednie światło w pokoju, czyli zastrzyk energii i dobrego samopoczucia

Dobrze, by pomieszczenie, w którym uczy się Twoje dziecko było bardzo dobrze oświetlone. Jasny pokój z dużymi oknami pozytywnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie dziecka. Światło dzienne dostarczy mu witaminy D, korzystnie wpływającej na samopoczucie, a w rezultacie – efektywność nauki. Badania przeprowadzone przez L. Heschonga wskazują, że uczniowie, którzy przebywali w klasach z większymi oknami uzyskali o 15% lepsze wyniki w testach, niż dzieci przebywające w ciemniejszych pomieszczeniach. Co więcej, praca w niedoświetlonym pokoju może wpływać na pogorszenie wzroku (brak odpowiedniego światła oznacza słaby kontrast widzenia i psuje jego ostrość). Ponadto istnieje ryzyko, że dziecko zrekompensuje sobie brak światła niepoprawną pozycją ciała, co w efekcie może spowodować skrzywienie kręgosłupa. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, zadbaj o jego zróżnicowanie. Oprócz lampy sufitowej warto umieścić w pokoju ucznia kilka dodatkowych źródeł światła – np. lampkę na biurku (służącą nauce i pisaniu przy stole) czy lampkę przy łóżku (zapalaną np. podczas wieczornej zabawy czy czytania w łóżku). Ważne, by lampki wyposażone były w ruchome ramiona i główki tak, by dziecko mogło dostosowywać je do swoich potrzeb. Uznaje się, że okna w pokoju dla ucznia powinny znajdować się od strony południowo-zachodniej (najwięcej światła naturalnego, także w porze popołudniowej).

Polecamy także: okleina meblowa – jak odmienić meble za pomocą modnej okleiny

Świeże powietrze – tlen dla szarych komórek twojego dziecka

Niezwykle istotna jest odpowiednia wentylacja pokoju ucznia. Częste wietrzenie pomieszczenia może uchronić dziecko przed pojawieniem się alergii. Porcja świeżego powietrza dotleni także mózg malca – to właśnie tlen transportuje do mózgu niezbędne związki chemiczne. Dotleniony organizm oznacza lepszą koncentrację, szybsze przyswajanie informacji, stabilność emocjonalną, lepszy humor (wyzwalają się endorfiny, nazywane też hormonem szczęścia), a także odporność na wirusy i bakterie. Aby poprawić wentylację pomieszczenia można wyposażyć pokój dziecka w okna z wywiewnikami, które chronią też przed gromadzeniem się wilgoci. Zaś rozwiązaniem, które nie wymaga żadnych inwestycji, jest po prostu samodzielne wietrzenie pokoju, najlepiej kilka razy dziennie.

Biurko i krzesło – jak je idealnie dopasować?

Biurko i krzesło to absolutne niezbędniki w pokoju ucznia. To przy biurku dziecko w wieku szkolnym spędza najwięcej czasu w ciągu dnia. Ważne więc, by zakupowi, ustawieniu i dopasowaniu biurka oraz fotela towarzyszyły zasady ergonomii i funkcjonalności. Dobrze dobrane biurko powinno mieć minimum 60 cm głębokości i 120 cm szerokości. Dobra wysokość to taka, przy której kąt między ramieniem i przedramieniem osoby siedzącej przy stole wynosi 90° (czyli ręka jest zgięta pod kątem prostym w łokciu). Warto pomyśleć także o zakupie biurka, którego blat można ustawiać pod różnymi kątami. Najodpowiedniejszy kąt do czytania wynosi 30°, do rysowania 5°, a do pisania 15°.

Biurko powinno być ustawione w pobliżu okna, żeby zapewnić dziecku dostęp do światła naturalnego. Stół dziecka praworęcznego powinien stać po prawej stronie od okna (światło pada z lewej), a lampka po lewej stronie biurka (dla dziecka leworęcznego – odwrotnie). Warto jednak pamiętać, że biurko stojące naprzeciw okna nie jest dobrym rozwiązaniem – światło padające od przodu męczy wzrok. Światło padające zaś z tyłu odbije się np. w ekranie komputera.

Do biurka konieczne jest też odpowiednie krzesło – najlepiej na kółkach, z regulowanymi oparciem, wysokością i podłokietnikami. Do fotela warto dokupić podpórkę pod plecy, zapobiegającą garbieniu się. Regulowane meble i sprzęty są bardzo funkcjonalne – można dopasowywać je do wieku, wzrostu i potrzeb dziecka.

Dodatki w pokoju, czyli nie samą nauką dziecko żyje

Aby twoje dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju warto zadbać także o dodatki. Przydadzą się zarówno te „porządkujące”, np. pudełka, tablice korkowe, tablice magnetyczne, skrzynki, przyborniki itp., jak i dodatki w postaci zabawek czy sprzętów służących relaksacji, np. namiot do zabawy, liny do wspinaczki podwieszane do sufitu, ściana do rysowania (pomalowana farbą tablicową), kolorowy dywan do zabawy czy… ścianka wspinaczkowa. Dodatki, które pomagają utrzymać porządek w pokoju są o tyle istotne, że dzięki schludności panującej w pomieszczeniu, dziecko nie rozprasza się i potrafi skupić się na nauce. Strefa zabawy zaś powinna znajdować się w innym miejscu niż miejsce służące do pracy. Dzięki temu dziecko zyska równowagę pomiędzy intensywnością nauki a przyjemnością zabawy.

Warto by pokój ucznia był rodzajem enklawy i intymnej przestrzeni, do której twoja pociecha z chęcią powróci po intensywnym dniu spędzonym w szkole. Niech będzie to miejsce odpoczynku i relaksu. Azyl, w którym dziecko będzie mogło naładować baterie na kolejny dzień. Wszystko w twoich rękach. Powodzenia!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: