Styl transitional. Jak łączyć stare i nowe we wnętrzu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Styl transitional – a w wersji spolszczonej: styl przejściowy – to stosunkowo mało popularne w Polsce określenia. Tymczasem w wielu polskich domach spotkamy aranżacje, które są bardzo bliskie temu trendowi. Jak to możliwe? 

Co to jest styl transitional? 

Kiedy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim lub przeprowadzamy gruntowny remont, zazwyczaj staramy się urządzić wnętrze od A do Z w jednym konkretnym stylu: skandynawskim, minimalistycznym, loftowym, boho, klasycznym i tak dalej. Nierzadko jednak zdarza się tak, że styl naszego mieszkania kształtuje się przez lata, w wyniku nakładania się na siebie kolejnych estetycznych warstw. 

Niektóre nasze meble są stare i solidne, odziedziczone po przodkach lub przeniesione z rodzinnego domu. Inne zaś współczesne, które etapami nabywaliśmy sami w różnych sieciówkach, starając się, by chociaż odrobinę nawiązywały do tych, które już mamy. W salonie odnowiliśmy drewniany parkiet z lat 50/60, ale zdemontowaliśmy rozpadające się listwy przypodłogowe i zamontowaliśmy współczesne białe listwy profilowane z MDF. Z utrzymanymi w klasycznej bieli ścianami kontrastują nowoczesne zasłony w geometryczne printy. Elementy dekoracyjne to miks przekazywanych z pokolenia na pokolenie pamiątek i odzwierciedlenie naszych zmieniających się z czasem zainteresowań… 

Proces powstawania takiego wnętrza, jak opisane powyżej, jest naturalny i piękny w swojej istocie. Jeśli tylko podejdziemy do tematu w sposób świadomy i wyważony oraz zachowamy odpowiednią równowagę, to w naszym mieszkaniu nie rozpanoszy się przypadkowy i chaotyczny eklektyzm, ale zagości właśnie styl nazywany transitional. Czym zatem ten cały transitional jest? 

Projektantka Renee DiSanto z pracowni Park & ​​Oak Interior Design styl transitional definiuje w ten sposób:

Styl transitional jest w swojej istocie wyważoną równowagą różnych cech tradycyjnego i nowoczesnego designu. Łączy linie krzywe i proste, jest przewiewny, lekki i świeży. Posiada połysk i teksturę, ale nie jest zagracony. 

Styl transtitional łączy zatem to, co najlepsze z dwóch światów. Wyobraźmy sobie miękką, głęboko osadzoną sofę na drewnianych nogach, a na niej modne graficzne poduszki. Lub ciężki, nieco wiktoriański żyrandol, a obok przewiewne, lniane zasłony. Oto esencja stylu transtitional!

styl transitional

Skąd wziął się styl transitional? 

Początki stylu transitiional sięgają lat 50. XX wieku i nastania epoki postmodernizmu. Był to czas, kiedy nastało ogólne zmęczenie surowymi, opływowymi elementami modernizmu i zaczęto coraz chętniej zwracać się ku stylom tradycyjnym, w których upatrywano sposób na osiągnięcie większej przytulności i połączenie wygody z elegancją. O stylu transitional możemy więc myśleć jak o podróży między dwoma punktami docelowymi. Ale nie dążymy tutaj do osiągnięcia mety za wszelką cenę. Przeciwnie – cieszymy się drogą samą w sobie. Współczesna popularność stylu transitinal to w dużej mierze zasługa słynnych kalifornijskich projektantów, takich jak np. Amber Lewis z Amber Interiors. Ucieleśnieniem tego stylu są zaś takie marki jak Pottery Barn czy Crate and Barrel.

Dla kogo jest styl transitional?

Styl transtional nie jest wymuszony, lecz spontaniczny. Dlatego osoby obdarzone zmysłem etsetycznym mogą osiągnąć go w swoim wnętrzu niemalże samoistnie. Z drugiej strony styl transitional polecany jest osobom, które zwyczajnie nie mogą się zdecydować, jaka estetyka podoba im się najbardziej i najlepiej odpowiada ich potrzebom. Osobom, dla których styl tradycyjny, klasyczny jest zbyć ciężki i duszny. A styl współczesny zbyt zimny i bezosobowy. 

Kreowanie stylu transitional nie polega jednak na losowym wybieraniu elementów z różnych stylów: „coś starego, coś nowego i wrażenie zrobi się samo”. Styl przejściowy powinien być spójny, harmonijny. Tradycyjne i nowoczesne elementy muszą się nawzajem uzupełniać. Najważniejszy jest odpowiedni balans. Decyzje zakupowe powinny być dobrze przemyślane, a produkty starannie wyselekcjonowane. Dzięki właściwym proporcjom uzyskamy wnętrze, które będzie jednocześnie wyrafinowane i swobodne, eleganckie i przystępne. Aby osiągnąć taki rezultat, warto znać kilka uniwersalnych zasad, które przyświecają stylowi transitional. 

styl przejściowy

Jak urządzić mieszkanie w stylu transitional?

  • Warto zacząć od czegoś, co już mamy. To może być stary kredens, zabytkowy stolik kawowy lub jakieś dzieło sztuki. Potrzebujemy jakiegoś punktu centralnego, wyróżniającego się akcentu. 
  • Ogólny schemat powinien być wyciszony, spokojny. Pomalujmy ściany na delikatny odcień i wybierzmy tonalną tapicerkę. Odpowiednie będą wszystkie tony neutralne: biele, ciepłe kremy i beże. Sięgnijmy po jeden kolor główny i maksymalnie do czterech, pięciu tonów uzupełniających. Dodatkowe odcienie mogą być jaśniejszymi lub ciemniejszymi wariantami tonu głównego – tak aby dodać pomieszczeniu głębi i warstwowość. 
  • Styl transitional jest minimalistyczny, ale bez kompromisów w charakterze i osobowości. Szczególnie dotyczy to sofy lub łóżka, które powinny być maksymalnie wygodne i funkcjonalne. 
  • Łączmy linie proste i krzywe, ale ich wspólnym mianownikiem niech będzie polerowane wykończenie. 
  • Szukajmy symetrii i poczucia „czystości”. Nie przesadzajmy z liczbą akcesoriów. 
  • Wrażenie równowagi osiągniemy przez „nakładanie” warstw metalu, szkła i naturalnych materiałów, jak drewno i rattan. 
  • Stosujmy tkaniny na szeroką skalę. To one tworzą przestrzeń, gdzie możemy śmielej poeksperymongować z nowoczesnymi wzorami. Dywaniki, koce, narzuty, zasłony okienne są bardziej niż mile widziane. 
styl transitional

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-02-02 12:01:14
Rylie Dougherty
Great information shared.. really enjoyed reading this post thank you author for sharing this post .. appreciated
2023-01-14 12:27:47
Maleah Spears
very informative articles or reviews at this time.