Stal nierdzewna w kuchni 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Stal nierdzewna w kuchni od co najmniej kilku już lat nie kojarzy się wyłącznie z przestrzeniami profesjonalnymi, na przykład w restauracjach. W domowych wnętrzach materiał ten coraz częściej oglądamy nie tylko w obrębie zlewozmywaków, urządzeń AGD, okapów, wózków barowych lub różnych akcesoriów, ale także w postaci blatów, okładzin ściennych (zamiast płytek), półek i regałów, a nawet frontów szafek. Zobaczymy, czym charakteryzują się kuchnie urządzone z wykorzystaniem powierzchni ze stali nierdzewnej. 

Stal nierdzewna w kuchni. Najważniejsze zalety 

Trwałość 

Kuchnie ze stalą nierdzewną są prawie wieczne. Stal z odpowiednimi dodatkami stopowymi (na przykład chromu, którego w amerykańskiej normie AISI powinno być minimum 11%) nie podlega ani korozji gazowej, ani korozji w cieczach. Materiał jest jednocześnie twardy i elastyczny. Odznacza się wysoką odpornością na uderzenia, wgniecenia, zarysowania czy ścieranie; nie pęka i się nie odkształca. Stal nierdzewna doskonale radzi sobie zarówno z niskimi (nie obniża swojej wytrzymałości), jak i wysokimi (nie wydziela toksycznych związków) temperaturami, nawet do 500 ℃, oraz nagłymi ich zmianami; nie odbarwia się i nie blaknie z czasem pod wpływem promieniowania UV. 

Jaka stal nierdzewna do kuchni? 

Najpopularniejsza i całkowicie wystarczająca stal nierdzewna do zastosowań kuchennych ma oznakowanie AISI 304. Niektórzy producenci oferują stal o wyższej jakości – AISI 316 – która poradzi sobie nawet w środowisku bogatym w chlor i sól, chociażby w plenerowej kuchni nad samym morzem, ale której cena jest odczuwalnie wyższa. 

Stal nierdzewna w kuchni
Jednokomorowy zlewozmywak GROHE

Higiena i bezpieczeństwo 

Stal nierdzewna jest doskonale gładka – pozbawiona porowatości, w której mogą gromadzić się szkodliwe zarazki i bakterie. By pozbyć się z niej zabrudzeń, wystarczy przetarcie wilgotną szmatką lub łagodnym detergentem. Materiał nie wchodzi w reakcje z kwasami i zasadami – nie nasiąka zapachem czy smakiem żywności i sam nie zmienia żadnych jej właściwości (taka neutralność nie jest możliwia w przypadku aluminium czy żeliwa). 

W blatach ze stali nierdzewnej bród może gromadzić się tylko w połączeniach między modułami. Dlatego ważne jest przygotowanie projektu, gdzie takich miejsc będzie jak najmniej, oraz odpowiednie ich uszczelnienie. 

Jak czyścić blat ze stali nierdzewnej? 

Gdy zajrzycie na dno swoich nierdzewnych garnków, prawdopodobnie zauważycie niewielkie przebarwienia i odrobinę osadu mineralnego. Co zrobić, by to samo nie spotkało Waszych blatów? Przede wszystkim nie stosujecie podkładek z wełny stalowej, druciaków i skrobaków do metalu. Nie przesadzajcie z gorącą, zwłaszcza twardą wodą i ekspozycją na chlorek, na przykład ten w soli spożywczej.

Używajcie nieściernych szmatek i/lub plastikowych zmywaków oraz niechlorkowych środków czystości. Po umyciu opłuczcie blat, wytrzyjcie i zostawcie do całkowitego wyschnięcia na powietrzu. Wycierając, starajcie się podążać za ziarnami – mikroskopijnymi liniami, które wskazują kierunek wypolerowania przez producenta. W ten sposób unikniecie zacieków i uzyskacie nienaganny błysk. 

Dwukomorowy zlewozmywak GROHE i bateria K7 tej samej marki

Zrównoważony rozwój

Stal nierdzewna w 100% nadaje się do recyklingu. Jeśli kiedyś znudzi Wam się tak wykonana kuchnia, możecie mieć pewność, że zdemontowane części posłużą do wytworzenia nowych przedmiotów. 

Stal nierdzewna w kuchni. Aranżacje 

Kuchnie ze stalą nierdzewną wyglądają nowocześnie, elegancko, czysto, minimalistycznie i mają wyraźny industrialny charakter. Są naturalnym uzupełnieniem apartamentów loftowych, ale dobrze zaprezentują się także w blokach. Srebrzyste płaszczyzny zamiast pochłaniać, odbijają promienie i tym samym rozświetlą wnętrze. Świetnie sprawdzą się zatem w pomieszczeniach z niedoborem słońca – z małym i/lub usytuowanym od strony północnej oknem. 

Stal nierdzewna w kuchni

Stal nierdzewna może być wykończona na wiele różnych sposobów: lustrzana, polerowana, szczotkowana, prasowana, wgłębiona, a nawet grawerowana. Da się ją także malować lub pokryć akrylem. Aby wzmocnić wrażenie chłodu, połączcie „nierdzewkę” ze szkłem lub kamieniem. A jeśli chcecie osłabić sterylny wyraz wyposażenia, wprowadźcie drewno i roślinną zieleń

Blat ze stali nierdzewnej

Łączenie różnych rodzajów metali to ciekawy i nierzadko sugerowany przez projektantów zabieg. Eksperci przestrzegają jednak przez mieszaniem wykończeń z tej samej rodziny kolorów, na przykład złota i mosiądzu, bo wygląda to na zakupową pomyłkę, nieświadomy błąd. Opierając wystrój kuchni na stali nierdzewnej, uważajcie więc na przykład z odcieniem baterii czy uchwytów. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: