Co to jest łóżko kontynentalne i jak je wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Łóżko kontynentalne to elegancja, kunszt wykonania i niezwykły komfort snu. Zobacz, o czym pamiętać, wybierając swój idealny model.

Co to jest łóżko kontynentalne?

Opowieść o łóżku kontynentalnym warto rozpocząć od krótkiej charakterystyki samego stylu kontynentalnego. To stylistyka urządzania wnętrz, którą szczególnie upodobali sobie Amerykanie i Skandynawowie. Swoje źródło ma w europejskich salonach, zakładając przepastność i komfort mebli, a także niezwykłą elegancję ich wykonania. Z powyższych względów meble stylu kontynentalnego przeznaczone są raczej do przestronnych mieszkań czy domów.
 

 

Modelowe łóżko kontynentalne jest solidnie wykonane i zapewnia dobry komfort snu. Składa się:

 • ze skrzyni zwanej boxem lub boxspringiem (w boxach znajdują się elastyczne listwy, a w boxspringach sprężyny, na które kładzie się materac); w podstawie łóżka zazwyczaj znajduje się miejsce na pościel,
 • z materaca, a także cienkiego materaca, tzw. topera, będącego przekładką higieniczną; jednocześnie toper tworzy komfortową powierzchnię do spania, w przypadku gdy na łóżku położone są dwa pojedyncze materace dla dwóch różnych użytkowników, a między materacami tworzy się szpara,
 • z nóżek (drewnianych lub metalowych),
 • z wezgłowia, które nierzadko stanowi efektowną dekorację sypialni.

Jakie są zalety łóżka kontynentalnego?

Do zalet łóżek kontynentalnych należą:

Komfort osób starszych. Łóżka kontynentalne są stosunkowo wysokie. Podstawa wraz z materacem osiąga wysokość 50-60 cm nad podłogą, co stanowi niezwykłe ułatwienie dla osób starszych – na materacu łóżka kontynentalnego można położyć się z pozycji półstojącej.

Wentylacja materaca. Stojące na nóżkach łóżko kontynentalne zapewnia stałą cyrkulację powietrza, co oznacza, że materac jest wentylowany od spodu, uniemożliwiając tym samym rozwój bakterii i grzybów na jego powierzchni. Odpowiedniej jakości stelaż wbudowany w podstawę łóżka kontynentalnego może zaś pozytywnie wpłynąć na trwałość i żywotność materaca.

Modułowość łóżka. Łóżko kontynentalne może być zbudowane z modułów (osobne podstawy), które w miarę potrzeb można ze sobą zestawiać, tworząc łoże małżeńskie lub rozłączać, tworząc dwa pojedyncze tapczany.

Elegancki wygląd. Łóżka kontynentalne są meblami dużymi i komfortowymi, a dodatkowo mogą być wyposażone w wezgłowia z pikowaniami czy innymi deseniami. Jeśli dodatkowo łóżko wyprodukowane zostanie z najlepszej jakości tkaniny i wyposażone w eleganckie nóżki, całość sprawi w sypialni wrażenie luksusu i dobrego gustu.
 

 

O czym pamiętać przy wyborze łóżka kontynentalnego?

Decydując się na łóżko kontynentalne w sypialni, weź pod uwagę poniższe aspekty:

Wielkość sypialni – pamiętaj, że łóżka kontynentalne są przepastne – nawet jeśli decydujesz się na pojedyncze łóżko kontynentalne o wymiarach materaca 120x200cm, pozostanie ono zabudowane, co może obciążyć aranżację. Łóżka kontynentalne lepiej więc zaprezentują się w przestronnych sypialniach.

Kłopotliwe poddasze – jeśli masz sypialnię na poddaszu, a łóżko chcesz ustawić pod skosem przy ściance kolankowej, pamiętaj, że łóżko kontynentalne jest wysokie na 50-60 cm. Jeśli dodatkowo planujesz wezgłowie na ok. 100 cm, ustawienie łóżka w tym miejscu może okazać się niemożliwe. W takim wypadku warto albo zrezygnować z wezgłowia, albo ustawić łóżko w innym miejscu.

Personalizacja łóżka – kupując łóżko kontynentalne, nie musisz decydować się na gotowe rozwiązania. Na stronach internetowych niektórych producentów masz szansę samodzielnie spersonalizować swoje łóżko, wybierając jego:

 • rozmiar materaca (od 120×200 cm do 200×220 cm),
 • kolor,
 • materiał wykonania (np. tkanina, skóra ekologiczna),
 • pojemność i sposób otwierania skrzyni (np. otwierane do góry lub na boki, wyposażone w szuflady lub otwierane po skosie do przodu, co stanowi jednocześnie funkcję ułatwiającą ścielenie),
 • rodzaj nóżek (np. drewniane lub metalowe).

Cechy dodatkowe – pamiętaj, że łóżko kontynentalne może być wyposażone w funkcje dodatkowe, np. oświetlenie LED, pikowane wezgłowie, elektryczne sterowanie stelażem łóżka (co pozwala na szybką i optymalną zmianę ustawienia materaca względem ciała) czy wspomniana wyżej modułowość. Jeśli któraś z powyższych cech jest dla ciebie ważna, pamiętaj o nich podczas wyboru łóżka.

Odpowiednie materac i stelaż – nawet najbardziej eleganckie i kunsztownie wykonane łózko nie będzie wygodne, jeśli nie wyposażysz je w doskonale dobrany materac i odpowiedniej jakości stelaż. Wyczerpaliśmy ten temat w artykule Jak wybierać materace do spania? Poznaj 4 najważniejsze zasady!, do którego lektury serdecznie cię zachęcamy.
 

 

Łóżko kontynentalne – ile to kosztuje?

To oczywiście zależy od jakości materiałów użytych do produkcji, rozmiaru łóżka, a także ewentualnych funkcji dodatkowych. Dla przykładu łóżko kontynentalne o wymiarach materaca 180×200 cm, obite stosunkowo jakościową tkaniną, z wezgłowiem i materacem w komplecie kosztuje ok. 4 200 zł. Oczywiście z pewnością znajdziesz także modele tańsze lub droższe, w zależności od producenta i jakości wykonania.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-06-21 12:15:26
karolina
Łóżka kontynentalne są wspaniałe! Jestem szczęśliwą posiadaczką takiego łóżka i wszystkim polecam. Jest eleganckie i wygodne podczas wstawania. Polecił mi takie doradca w salonie Experta Snu
2018-06-27 14:12:26
Domolubni
Cieszymy się, że łóżko Pani służy :) Wszystkim, którzy zastanawiają się, jakie łóżko wybrać polecamy również artykuł, w którym mówimy o doborze wygodnego materaca. W końcu to on w dużej mierze decyduje o naszej wygodzie.