Jak urządzić łazienkę? 5 eksperckich porad 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Planowanie i remontowanie łazienki to złożony, kosztowny i czasochłonny proces. Praktyczne i estetyczne decyzje, jakie muszą podjąć inwestorzy, wydają się nie mieć końca, a założony początkowo budżet zwykle rozrasta się w tempie czarnej dziury… Wskazówek „Jak urządzić łazienkę?” znajdziecie w internecie mnóstwo. Niektóre są bardzo szczegółowe i techniczne – jakie odległości między wyposażeniem zachować, na jakiej wysokości dać to czy tamto, jak zamontować toaletę, umywalkę, brodzik. Inne mają charakter czysto inspiracyjny i stanowią po prostu przegląd fantastycznych aranżacji. Pomyśleliśmy, że przydałoby się Wam coś pomiędzy. Zebraliśmy więc pięć, wyglądających na naprawdę ciekawe i warte rozważenia, zawodowych opinii. 

Jak urządzić łazienkę? Weźcie te rzeczy pod uwagę 

1. Przeanalizujcie swoje potrzeby

Wielu architektów wnętrz, a nawet wykonawców zauważa, że remontujący często stają się „więźniami” dotychczasowych doświadczeń. Innymi słowy: chcą, żeby nowa łazienka była taka sama jak stara, tylko ładniejsza. Tymczasem remont łazienki to niepowtarzalna okazja, by rzeczywiście poprawić swoje wrażenia – czuć się tym pomieszczeniu lepiej, korzystać z niego wygodniej. Zastanówcie się nie tylko, co Wam się nie podoba w waszej obecnej łazience, ale także, czego Wam w niej brakuje lub co Wam przeszkadza. Może nadszedł czas, by zastąpić wannę prysznicem albo odwrotnie. Może tradycyjną kabinę warto zamienić na taką bez brodzika (walk-in), aby nie musieć unosić nóg nad wysoką krawędzią; może znajdzie się u Was miejsce na podwójną umywalkę, dzięki której różne czynności higieniczne będzie mogło wykonywać w tym samym czasie więcej domowników. A może macie jakieś ekstrawaganckie zachcianki i na przykład marzy Wam się łazienka otwarta na sypialnię. Poznajecie swoje prawdziwe wymagania i podążajcie za nimi. 

2. Od czego zacząć?

Kiedy wiecie już, czego chcecie, ustalcie, jak możecie to osiągnąć. Remonty łazienki dzielą się na dwie podstawowe kategorie: aktualizacje i przebudowy. Aktualizacje oznaczają pracę, która nie wiąże się z modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, a więc wszystkie urządzenia sanitarne: prysznic/wanna, umywalka i toaleta zostają na swoich miejscach. Przebudowy wprowadzają częściową lub całkowitą zmianą tego układu – nakład robót (ich koszt, czas i poziom skomplikowania) jest większy. Zostawiacie czy zmieniacie obecny plan? – to kluczowa decyzja i nie powinniście myślec o niczym innym, dopóki tego nie rozstrzygniecie. 

Zawsze zaczynajcie od usytuowania toalety i pozostałe wyposażenie dostosowujcie do tej koncepcji. 

Jak urządzić łazienkę?

Jak urządzić łazienkę? Tego lepiej nie przegapić

3. Spójność wizualna 

Wybory odnośnie do stylistyki zbyt często są przypadkowe i fragmentaryczne. Najpierw kupujecie płytki, które Wam się spodobały; za tydzień fajną umywalkę, a za dwa jakiś tam pierwszy z brzegu bidet… W twórczej improwizacji nie ma niczego złego, ale optyczny chaos zwykle jest wrogiem łazienek, szczególnie tych małych. Starajcie się myśleć o łazience jak o całości. Postawcie na prostą paletę, powtarzalne linie i formy, pasujące do siebie elementy. Zwróćcie uwagę, że część producentów (np. GROHE) oferuje kompletne linie produktowe: od ceramiki przez armaturę po dodatki, co bardzo ułatwia stworzenie harmonijnego wnętrza. 

Jeśli jesteście początkujący, skupcie się po prostu na odwzorowaniu jakiegoś kanonu: stylu skandynawskiego, industrialnego, nowojorskiego, prowansalskiego, boho, SPA, rustykalnego i tak dalej. Gdy nie wiecie, która koncepcja najbardziej do Was przemawia, spójrzcie na całe swoje mieszkanie i powielcie w łazience jego dominujący charakter. 

4. Dobra ekipa 

Słabi instalatorzy mogą położyć nawet najlepszy projekt. A ci z górnej półki będą wiedzieli, jak zamaskować niedostatki wnętrza i waszych pomysłów. Najczęściej (niestety) sprawdza się tutaj zasada, że najtańszy i najłatwiej dostępny wykonawca jest też tym najgorszym. Opierajcie się na rekomendacjach rodziny lub przyjaciół, opiniach w sieci i portfolio zrealizowanych inwestycji (nie bójcie się prosić o okazanie zdjęć ukończonych remontów). Łazienkę urządzacie na kilka lat, a nawet dekad i lepiej poczekać parę miesięcy niż wydać kilkanaście tysięcy na coś, z czego nie będziecie zadowoleni. Dobrą praktyką jest omówienie swojego projektu z trzema ekipami i wybrnie tej, gdzie wypadkowa kosztów i zrozumienia Waszego wyobrażenia o nowej łazience jest najlepsza. Pamiętajcie, że macie prawo do zadawania pytań, sprawdzania postępów i oceniania jakości pracy na bieżąco. Okazujcie instalatorom szacunek, ale sami wymagajcie tego samego i nie akceptujcie złych nawyków. 

Jak powinna wyglądać podpisana z wykonawcą umowa, dowiecie się z TEGO artykułu. 

Jak urządzić małą łazienkę

Jak urządzić łazienkę? Tipy od specjalistów 

5. Postępy 

Urządzanie łazienki trzeba podzielić na etapy i każdy kolejny krok robić dopiero wtedy, gdy poprzedni zostanie ukończony. Eksperci zwykle wyróżniają aż kilkanaście faz: 

  • Opracowanie projektu i zaplanowanie budżetu. 
  • Znalezienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy. 
  • Potwierdzenie projektu i zakup materiałów. 
  • Prace demontażowe: usunięcie starych okładzin, armatury i instalacji itp. 
  • Rozprowadzenie nowych instalacji. 
  • Wyrównanie ścian, przez tynkowanie czy montaż płyt kartonowo-gipsowych. 
  • Wyrównanie sufitu. 
  • Hydroizolacja. 
  • Położenie nowych okładzin.
  • Instalacja urządzeń sanitarnych. 
  • Wykończenie (dekoracje, dodatki itp.).
  • Odbiór. 
Niebieska łazienka

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: