Łuki, owalne formy i wszelkie półkoliste kształty triumfalnie wracają do naszych wnętrz. Renesans mody na obłości i łagodnie wygięte linie niektórzy interpretują jako symbol wzmocnienia pozycji kobiet w debacie publicznej i stopniowego przejmowania przez nie inicjatywy w różnych aspektach życia społecznego: od polityki po świat projektowania. Inni – zamiast „ekspansji żeńskiego pierwiastka” – widzą tutaj postpandemiczną potrzebę zbliżenia do natury i pragnienie otaczania rzeczami o możliwie najbardziej organicznym charakterze. Niezależnie od tego, na ile prawdziwe są powyższe teorie, trendem na delikatne krzywizny w mieszkaniu zdecydowanie warto się zainteresować. Sprawdźmy, jak ciekawie wykorzystać takie figury w aranżacji kuchni i łazienek.
1. Łuki drzwiowe
Nadproża łukowe to element architektoniczny znany i szeroko stosowany od tysiącleci. Historyczne łuki przybierały różne postacie, w zależności od tego, czy zostały poprowadzone jako część koła, elipsy lub paraboli. Możemy wyróżnić aż kilkanaście rodzajów łuku, między innymi: łuk pełny (typowy dla starożytnego Rzymu), łuk ostry (typowy dla gotyku), łuk koszowy (lekko spłaszczony w szczytowym odcinku; typowy dla czasów nowożytnych), łuk Tudorów (z wyróżnionym punktem centralnym), łuk lancetowy, łuk podkowiasty, łuk trójlistny, łuk wspięty, łuk wklęsło-wypukły, łuk kotarowy dwudzielny czy łuk w ośli grzbiet.
We współczesnej architekturze wnętrz wejścia najczęściej wieńczą łuki pełne lub koszowe. Dodają one przestrzeni jednocześnie lekkości, wdzięku i elegancji. Sprawiają także, że pomieszczenia wydają się optycznie wyższe, niż są w rzeczywistości, i że utrzymany zostaje właściwy balans między wrażeniem swobodnego przepływu a intymnością w sąsiadujących ze sobą strefach.





Łuki drzwiowe – w przegrodzie między aneksem kuchennym a salonem lub między sypialnią a pokojem kąpielowym – najlepiej, oczywiście, skonstruować na etapie wznoszenia budynku. Ale w większości przypadków da się je stworzyć także później – wyburzając fragment istniejącej ściany lub zabudowując dużą otwartą przestrzeń ścianką z płyt kartonowo-gipsowych. Do postawienia łuki drzwiowego w ścianie z płyty kartonów-gipsowej wykorzystuje się profile CW i profile UW. Nacięcie profilu UW co 40, 30 lub 20 milimetrów pozwala wygiąć go w pożądany kształt i na jego bazie uformować odpowiedni łuk. Przykładowy schemat wykonania łuku drzwiowego taką techniką prezentujemy na poniższym rysunku:

2. Owalna wyspa kuchenna
Owalne wyspy kuchenne są nie tylko ogromnie estetyczne, ale także wysoce funkcjonalne. Po pierwsze, integrują domowników i świetnie spędza się przy nich czas. Po drugie, usprawniają i ułatwiają przemieszanie się wokół obiektu, bo na szlakach komunikacyjnych nie pojawiają się żadne ostre krawędzie, o które można zawadzić. Owalne wyspy kuchenne znakomicie prezentują się w połączeniu z wyraźna fakturą, na przykład wykończeniem z drewnianych lamelek.



3. Łukowe wnęki
Kuchenna lub łazienkowa wnęka (pierwsza może być ozdobnym akcentem dla okładziny ściennej nad blatem roboczym, drugą pełnić rolę półki na kosmetyki) z łukowym finiszem to doskonały sposób na dodanie wnętrzu przytulności i niepowtarzalnego charakteru.


4. Półokrągłe meble
Półokrągłe elementy mogą pojawić się także w kuchni bez wyspy. Zakończenie w ten sposób zabudowy kuchni w kształcie litery „L” „G”, a nawet jednorzędowej ma w sobie coś zarazem fikuśnego i zachęcającego. Za wyprofilowanymi w kształt półokręgu drzwiczkami można umieścić na przykład sympatyczny barek.

5. Organiczne wyposażenie
Naturalne, przytulne kształty można wprowadzić także w obrębie detali: lamp, okapów, luster itp. Aby „zmiękczyć” aranżację łazienki, postawcie na delikatną wizualnie ceramikę. Odpowiednia będzie tu chociażby linia Essence od marki GROHE. Do kuchni wybierzecie baterię z wylewką w kształcie litery „U”, czyli właśnie głębokiego łuku. Pasująca będzie na przykład kolekcja GROHE Minta, gdzie dodatkowo możecie wybierać spośród szerokiej gamy kolorów.




Zakończenie
Miękkie krzywizny w kuchni i łazience warto zestawić ze stonowaną kolorystyką, tzw. barwami ziemi, oraz subtelnymi fakturami. Utkana z takich aranżacyjnych zabiegów kompozycja będzie ciepła i sprzyjająca odpoczynkowi.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego