Łazienka w stylu Bali – powiew egzotyki w Twoim domu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut

Chcesz codziennie wypoczywać niczym na egzotycznych wakacjach? Mieć miejsce, w którym zmyjesz z siebie stres codzienności, odetchniesz i poczujesz zbawczą moc głębokiego relaksu dla duszy i ciała?

To marzenie można zrealizować, bez wyjeżdżania na odległe wyspy tropikalne. Dalekie wojaże z powodzeniem kompensuje łazienka w stylu Bali.

Dagmara Jakubczak

Łazienka w stylu Bali, czyli jaka?

Łazienka w stylu Bali to przede wszystkim harmonia i równowaga zen i bliskość przyrody i ogromna ilość zieleni. Takie wnętrze, stylizowane na egzotyczny bungalow z materiałów naturalnych, pachnie świeżym, mokrym powietrzem, mnóstwo w nim roślin. Światło jest łagodne, przyjemne, nie męczy wzroku, a koi zmysły i dodaje pozytywnej, życiowej energii.

Bali to także specyficzny klimat, przez cały rok jest tam ciepło i wilgotno. Dzięki temu flora jest tam bujna, a pogoda dość stabilna. Łazienka w stylu Bali powinna więc być wypełniona roślinami. Zielony ponadto uspokaja, co z kolei sprzyja medytacjom. Bali ma opinię miejsca, gdzie przyjeżdża się po wewnętrzny spokój i poznanie siebie, co zresztą jest wykorzystywane komercyjnie na dość dużą skalę przez organizatorów przeróżnych warsztatów związanych z duchowością. 

Buddyzm miesza się tam z lokalnymi wierzeniami i towarzyszy mieszkańcom wyspy na co dzień. Balijczycy kilka razy w ciągu dnia składają swoim bóstwom drobne ofiary w postaci koszyczków z liści palmowych wypełnionych ryżem, słodyczami i kwiatami. Wszędzie jest ich pełno i stale przypominają o obecności dobrych duchów. Na potrzeby aranżacyjne mogą z kolei stanowić inspirację dekoracyjną.

Łazienka w stylu balijskim ma więc nieco metafizyczną, magiczną atmosferę; to nie tylko wystrój, ale i światła, zapachy oraz temperatura. Można zaaranżować ją na miejsce doskonałe do relaksu, zabiegów kosmetycznych, a nawet medytacji.

Jeśli blisko Ci do takich estetyk jak boho czy eko, styl bali również przypadnie Ci do gustu.

Łazienka w stylu bali
Łazienka w stylu bali
Łazienka balijska

Materiały w łazience w stylu balijskim

Jak już wiemy, absolutną podstawą, od której nie ma wyjątków, jest zastosowanie materiałów naturalnych. W balijskiej łazience natura jest na pierwszym planie. A to oznacza, że nie ma w niej miejsca na plastik, szklane meble czy zostawianie na widoku elementów instalacji; najmniejszy element w stylu industrialnym, cyberpunk lub pokrewnym zrujnuje cały projekt.

Wykorzystaj więc przede wszystkim drewno; pod każdą postacią, ale koniecznie w wodoodpornych wersjach. Najlepiej sprawdzą się odmiany egzotyczne jak bambus, teczyna, merbau czy heban, ewentualnie – ich imitacje, ale tylko od uznanego producenta.

Doskonale sprawdzą się płytki podłogowe o wyglądzie desek. To idealne miejsce dla tego typu produktów. A jeśli nie deski, to kamienie, też doskonale! Kolejnym pomysłem są kafelki na ścianę z egzotycznym nadrukiem; egzotycznym, ale nie papuzio kolorowym. W grę wchodzą tu wielkie liście oraz wzory inspirowane dżunglą lub bambusowym gajem. Na podłodze i ścianach mogą znaleźć się też płytki trawertynowe.

Łazienka Bali lubi dekoracyjny umiar, aby sprzyjała odpoczynkowi umysłu, ale nie powinna stać pusta. Wszelkie dekoracje powinny sprawiać wrażenie wykonanych ręcznie z materiałów naturalnych. Nawet jeśli jest to ich syntetyczny odpowiednik, powinien być najwyższej jakości, by nie zepsuć efektu. Warto sięgnąć po rattan lub rodzimą wiklinę, trawy, jutę, kamień, kamienie półszlachetne, a także umiarkowane ilości metali, raczej nie błyszczących.

Łazienka w stylu egzotycznym
Łazienka egzotyczna
Łazienka bali

Styl Bali: jakie kolory w łazience?

Kolory w łazience w stylu balijskim wynikają wprost z tego, jakich materiałów używa się w jej aranżacji. Skoro materiały mają nawiązywać do przyrody, siłą rzeczy to samo zrobią kolory.

Jeśli więc szukasz palety barw do swojej łazienki, szukaj inspiracji w relacjach z egzotycznych podróży. Przyjrzyj się zdjęciom z odległych, ciepłych miejsc. Zwróć uwagę na niezwykłe bogactwo zieleni, beży i brązów, szarości oraz antracytów, ziemi i piasku. Ale to także subtelny gołębi błękit porannej mgły nad polem ryżowym i złotomiedziane barwy słońca zachodzącego wprost do oceanu, który ofiaruje niezgłębioną paletę odcieni niebieskości.

Tłem może być tradycyjna biel lub delikatny off-white. Ciekawym elementem będą akcenty w kontrastowych kolorach rodem z tropikalnych ogrodów. Ale tylko elementy!

Łazienki w stylu bali nie bez przyczyny są ostoją relaksu. Otaczanie się naturalnymi kolorami pomaga obniżyć poziom stresu, sprzyja wyciszeniu, odpręża wzrok. Odprężenie, które można osiągnąć w takim wnętrzu ma wymierny wpływ na zdrowie.

Łazienka bali
Łazienka w stylu egzotycznym

Oświetlenie w łazience w stylu balijskim

Dom w stylu balijskim powinien być wypełniony naturalnym światłem i łazienka nie jest tu wyjątkiem.

Idealnie, jeśli w balijskiej łazience znajduje się okno, które zapewni wyciszający widok na błękitne niebo i dostarczy odpowiednią dawkę promieniowania UV dla roślin doniczkowych.

Poza oknem potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Na suficie można zainstalować plafon z możliwością regulowania natężenia światła lub lampę z mlecznym kloszem i rattanowym abażurem.

Boczne źródła światła tworzą najprzytulniejszy klimat, dlatego na ścianach powinny znaleźć się kinkiety lub punkty świetlne, na przykład ukryte za liśćmi roślin. Stworzy to atmosferę wprost nieziemsko piękną i spokojną. Do tego lampa solna i gotowe!

Pamiętaj też o świecach zapachowych! Dają subtelne, miękkie światło, a ich zapach roztacza wyjątkowy klimat.

Łazienka bali
Łazienka bali

Wystrój łazienki w stylu Bali, czyli meble i dodatki

Styl balijski lubi ozdoby i dodatki, ale nie w nadmiarze. To przecież styl miejsca znanego z odnowy duchowej i medytacji. Jeśli lubisz harmonię, ale mimo wszystko nie minimalizm, odnajdziesz się tu doskonale. Stonowana paleta barw zapewnia wyciszenie, ale można ją nieco urozmaicić nielicznymi dekoracjami.

Co będzie stanowić świetne nawiązanie do tej estetyki? Wspomniane kosze, koszyki i koszyczki z traw, rattanu czy wikliny będą jednocześnie ozdobą i praktycznym elementem wyposażenia. Tak samo, jak wieszaki, haczyki i stojaki z drewna, bambusa lub kamienia. Do przechowywania można wykorzystać też pojemniki z bambusa i drewna tekowego, kamienne puzderka oraz jutowe woreczki.

Pięknie się tu wkomponują kamienne figurki, miedziane naczynia, np. patera na świece zapachowe, ceramiczne puzderka i stojaki na kadzidełka, dyfuzor zapachowy, makrama czy pleciony dywanik z rafii, najlepiej w frędzelkami dookoła.

Aby stworzyć klimat dżungli, wprowadź do łazienki dużo zieleni, rośliny doniczkowe. Epipremnum, filodendrony, paprocie i maranty doskonale czują się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, więc łazienka z oknem lub imitację światła dziennego (np. żarówki LED od 4000 do 4500 Kelwinów ze wskaźnikiem oddania barw powyżej 80.) zapewnią im idealne warunki.

Jeśli nie masz ani okna, ani odpowiedniej żarówki, a nie chcesz kupować sztucznych, po prostu kup każdy „łazienkowy” okaz w dwóch egzemplarzach, z czego jeden zestaw będziesz trzymać np. w salonie i raz na tydzień podmieniać go z roślinami z łazienki.

Po drugie, w kontekście soczystej zieleni, łazienka w stylu Bali jest doskonałym miejscem na egzotyczną fototapetę. Tapety lateksowe z powodzeniem wykorzystywane są w łazienkach, a ich wzory i kolory są niemal niezliczone. Motyw dżungli jest obecnie w trendzie, więc jest w czym wybierać.

Egzotyczna łazienka
Łazienka tropikalna
Tropikalne spa
Łazienka bali

Armatura i ceramika w łazience w stylu egzotycznym

Łazienka w stylu egzotycznym to miejsce, w którym jak nigdzie indziej sprawdzi się kamienna wanna lub umywalka. Choć robią piorunujące wrażenie, są jednak kosztowną inwestycją, dlatego warto poszukać alternatywy.

Zamiast kamienia, można zamontować tradycyjną ceramikę o łagodnych, zaokrąglonych kształtach. Taka forma będzie podkreślać harmonijną atmosferę całego wnętrza i nie zakłóci łagodności stylu zdecydowanymi i geometrycznymi cięciami kantów.

Jeśli w Twojej łazience jest wystarczająco dużo miejsca, rozważ montaż wanny wolnostojącej. A jeżeli wolisz prysznic, zdecyduj się na rozwiązanie bezbrodzikowe, które podkreśli przestronność pomieszczenia. W kabinach prysznicowych znakomicie będą wyglądać na ścianach i podłodze płytki imitujące drewno lub kamienie, również te drobniejsze.

Armatura do łazienki w stylu Bali może być klasyczna, chromowana lub oryginalna, w kolorze niklu, miedzi czy szczotkowanego złota. Naturalne kolory metali są mile widziane, ale trzeba zachować odpowiednią formę – zaokrągloną, płynną, spokojną.

GROHE

968.63 zł

GROHE Concetto – 3 otworowa bateria umywalkowa
GROHE

1203.86 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
GROHE

2647.94 zł

GROHE Atrio – 2 otoworowa bateria umywalkowa

Płynna, precycyjna obsługa gwarantowana przez 2 ceramiczne głowice

Płynna, precyzyjna obsługa dzięki wytrzymałej ceramicznej głowicy GROHE SilkMove

Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze miedzi

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE Long-life Shine

Oszczędność wody przy zachowanym wysokim komforcie użycia, dzięki ogranicznikowi przepływu GROHE Water Saving

Płynna, precyzjna obsługa zapewniana przez ceramiczną głowicę

Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Brushed CoolSunrise

Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE WaterSaving

Skoro balijska łazienka ma być miejscem odpoczynku, rozważ zakup zaawansowanego systemu prysznicowego. Takie rozwiązanie pozwala idealnie dopasować parametry prysznica i deszczownicy do własnych preferencji. Od delikatnej mżawki, przez standardowy strumień po intensywny masaż głowy i barków; wszystkie te wspaniałości rodem ze spa będą na wyciągnięcie ręki.

GROHE

1338.99 zł

GROHE Euphoria 180 – system prysznicowy
GROHE

4506.60 zł

GROHE Euphoria 310 – system prysznicowy
GROHE

3515.09 zł

GROHE Euphoria SmartControl 310 – system prysznicowy

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE Long-life Shine

Odporna na uszkodzenia powłoka PVD w kolorze szczotkowanego matowego grafitu

Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE Long-life Shine

Idealnie pełny, równy przepływ wody w słuchawce i deszczownicy dzięki technologii GROHE DreamSpray

Idealnie pełny, równy przepływ wody w słuchawce i deszczownicy dzięki technologii GROHE DreamSpray

Idealnie pełny, równy przepływ wody w słuchawce i deszczownicy dzięki technologii GROHE DreamSpray

Łatwe usuwanie osadzającego się kamienia z dysz natrysku gwarantowane przez technologię SpeedClean

Łatwe usuwanie osadzającego się kamienia z dysz natrysku gwarantowane przez technologię SpeedClean

Łatwe usuwanie osadzającego się kamienia z dysz natrysku gwarantowane przez technologię SpeedClean

1 strumień deszczownicy i 3 prysznica ręcznego do wyboru

1 strumień deszczownicy i 3 prysznica ręcznego do wyboru

2 strumienie deszczownicy i 1 prysznica ręcznego do wyboru

Łazienka w stylu Bali kusi oddechem i spokojem, harmonią i oczyszczeniem nie tylko ciała, ale i umysłu. Nie dziwi więc jej rosnąca popularność, szczególnie teraz. Dobra wiadomość jest taka, że już wiesz, co zrobić, by codziennie odbyć podróż w krainę odpoczynku!

Łazienka bali
Łazienka egzotyczna
Łazienka bali

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: