Krótko o bezpieczeństwie w domu – zadbaj o czujnik gazu, dymu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jak zadbać o bezpieczeństwo w domu? Przede wszystkim wyposażając się w odpowiednie narzędzia, które pomogą ograniczyć ryzyko powstania skutków nieszczęśliwego wypadku. Dowiedz się więcej o tym, jak czujnik gazu i detektor dymu mogą poszerzyć zakres bezpieczeństwa.

Czujnik gazu – kiedy staje się niezbędny?

Instalacje gazowe stosowane są najczęściej do centralnego ogrzewania gazowego, kuchenki lub pieca. Pojawiają się one zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa okolicznym mieszkańcom, raz do roku obowiązkowo przeprowadza się przegląd instalacji. Pozwalają one wykryć ewentualne awarie i nieszczelności w instalacji.
 

 

Gaz ziemny a tlenek węgla

Do gazu ziemnego dodawane są specjalne środki zapachowe, które powodują, że łatwo można rozpoznać ten zapach. Problem pojawia się jednak w pomieszczeniach słabo wentylowanych, w których zapachy się przenikają. Równie istotnym problemem może okazać się bezwonny czad. Dlatego popularne są modele czujników 2 w 1, które mierzą stężenie gazu i czadu. Gdy poziom stężenia gazu przekracza dopuszczalną normę 15 proc., włącza się alarm dźwiękowy.
 

 

Zasilanie czujnika gazu i jego dodatkowe funkcje

Czujniki gazu można dostać na baterię lub modele elektryczne. Jedną z ciekawszych opcji jest czujnik elektryczno-bateryjny, który będzie działał nawet wtedy, gdy zabraknie prądu – urządzenie przejdzie na zasilanie bateryjne. Część urządzeń może być wyposażona w funkcję testowania działania, co może być ważne zwłaszcza w modelach bateryjnych, które mogą się rozładować. Czujniki mogą mieć również funkcję czasowego wyłączania alarmu – dźwięk się wyłącza, jednak zachowany zostaje pomiar stężenia gazu. Dzięki temu w razie, gdyby stężenie utrzymywało się ponad normą, alarm rozbrzmiałby ponownie.

Jak wybrać odpowiedni czujnik gazu? Przede wszystkim trzeba sprawdzić certyfikaty

Kupno odpowiedniego sprzętu nie będzie sprawiało trudności, o ile będzie posiadało odpowiednie certyfikaty. Czujnik gazu powinien być zgodny z dyrektywami unijnymi.

Gdzie instalować czujniki?

Należy instalować je w pomieszczeniach, w których mogłyby pojawić się ewentualne nieszczelności. Czujniki należy instalować na wysokości głowy (czyli ok. 150-180 cm). W przypadku sypialni może być to wysokość 70 cm. Z kolei detektor dymu powinien być zamocowany pionowo w centrum sufitu. Nie powinno się go zamieszczać w pobliżu kątów i narożników, gdyż zmniejszą one czułość sprzętu. Producenci odradzają również umieszczania detektora w pobliżu grzejników i klimatyzatorów.
 

 

Ile kosztuje czujnik gazu?

Czujniki gazu kosztują w zakresie 100-200 zł. Natomiast czujniki dymu można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, jednak najczęściej wybierane są modele kosztujące powyżej 100 zł.

 
 
Jesteś na etapie planowania aranżacji? Zobacz, jak może wyglądać zegar w kuchni robiony własnoręcznie! Możesz również poznać największe zalety wylewek kuchennych. Nie zapomnij przy tym o organizerach do szafek kuchennych.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: