Mała łazienka w bloku – 10 przydatnych trików od zagranicznych architektów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Aranżacja małej łazienki w bloku to jedno z najważniejszych i najtrudniejszych wyzwań podczas generalnego remontu mieszkania. Jak sprawić, żeby niewielka łazienka była jednocześnie piękna i funkcjonalna? Czy łazienka o powierzchni kilku metrów kwadratowych może wydawać się większa, niż jest w rzeczywistości? Poznajcie 10 ciekawych patentów i pomysłowych rozwiązań, które proponują swoim klientom projektanci wnętrz z Wielkie Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Holandii czy Francji. 

Typowa łazienka w bloku ma zwykle raptem około 4 metrów kwadratowych. A jak wynika z badania przeprowadzonego przez homebook.pl, aż ponad 70% z nas korzysta z łazienek o powierzchni nie większej niż 10 metrów kwadratowych. Nic zatem dziwnego, że temat aranżacji małych łazienek wciąż jest w Polsce przedmiotem gorących dyskusji i częstym obiektem internetowych wyszukiwań. Także na Domolubnych kwestię urządzania małej łazienki w bloku podejmowaliśmy już kilkukrotnie. Do tej pory m.in. zapoznaliśmy Was z potencjalnymi kosztami remontu łazienki w bloku i pokazaliśmy, jak fajnie zaaranżować łazienkę w kawalerce. W tym artykule chcieliśmy podjeść do tego zagadnienia trochę inaczej i zebrać w jednym miejscu dotyczące małych łazienek opinie i tipy od różnych, mniej lub bardziej znanych architektów wnętrz. 

1. Aranżacja małej łazienki – unikajmy wizualnego bałaganu 

Na małej powierzchni wszystkie kształty, formy, wzory i faktury wchodzą ze sobą w bardzo silną wizualną interakcję. Żyłki na płytkach podłogowych i ściennych, dekoracyjne detale luster, szafek czy uchwytów łatwo mogą zatłoczyć przestrzeń i optycznie ją zagracić. Prostota i minimalizm są sprzymierzeńcami małych łazienek. Bardzo dobrym pomysłem jest skompletowanie całej armatury łazienkowej według jednej, spójnej koncepcji estetycznej. Dużym ułatwieniem będą tu gotowe rozwiązania, które oferują różni producenci. Na przykład takie jak GROHE Perfect Match. 

2. Większe płytki podłogowe sprawiają, że łazienka wydaje się większa

Tak, w małej łazience bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji poszczególnych elementów wyposażenia. Ale nie ulega wątpliwości, że większe płytki podłogowe otwierają przestrzeń, a mniejsza linia fug daje iluzję większej powierzchni podłogi. Dla jeszcze lepszego efektu warto położyć tę samą podłogę w łazicie i sąsiednim pomieszczeniu, zwykle przedpokoju. 

3. Płytki położone diagonalnie powiększają przestrzeń małej łazienki

Najpopularniejszy sposób kładzenia kwadratowych płytek na podłodze w łazience to układ prosty. Linie fug tworzą wówczas regularną, symetryczną siatkę, a to bardzo ułatwia naszym mózgom dość dokładne oszacowanie wielkości danej powierzchni. W końcu zawsze najłatwiej liczy nam się pole kwadratów… Kładąc płytki ukośnie lub w tzw. karo, możemy nieco nasz umysł zwieść i sprawić, by powierzchnia podłogi wydała nam się większa, niż naprawdę jest. 

4. Do małej łazienki wybierzmy kabinę prysznicową bez brodzika 

Kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika, przeszkolone transparentną szybą, wyglądają bardzo nowocześnie, a przy tym nie stanowią opasłej bryły, która dominowałaby nad całą łazienką. W małej łazience z prysznicem kabina typy walk-in wyglada lekko i wręcz wtapia się w przestrzeń. Jak stworzyć kabinę prysznicową bez brodzika, opisaliśmy dla Was w tym artykule. 

mała łazienka z prysznicem
Mała łazienka z kabiną typu walk-in i lustrem wzdłuż całej ściany

5. Mała łazienka zyskuje dzięki podwieszanej toalecie

Stelaże podtynkowe i podwieszane misy WC powstały w połowie lat 60. właśnie z myślą o małych łazienkach. Ukrycie zbiornika w ścianie i zawieszenie miski WC nad podłogą dodają małej łazience elegancji i ułatwiają utrzymanie czystości. Aby dokładnie umyć podłogę i przestrzeń wokół toalety, nie musimy wykonywać akrobatycznych wygibasów, podczas których ryzykujemy zawadzenie o umywalkę czy kabinę prysznicową. Podobne praktyczne atuty ma także podwieszana umywalka – wpuszczana w blat lub meblowa. 

6. Urządzanie małej łazienki – powieśmy duże lustro

Właściwie każdy, kto choć trochę interesuje się aranżacją wnętrz, dobrze wie, że lustra lepiej niż cokolwiek innego sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i głębsza. Dlaczego zatem nadal tak często dedykujemy się na zawieszenie w małej łazience lustra wyłącznie nad umywalką? Lustro wzdłuż niemal całej ściany nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale także umożliwi korzystanie z łazienki dwóm osobom w tym samym czasie. Jasne, że kiedy jedna osoba myje zęby, a druga nakłada tuż obok makijaż, trudno będzie mówić o jakimś szczególnym komforcie. Ale zdecydowanie lepiej mieć taką możliwość, niż jej nie mieć. Dobrym rozwiązaniem dla małych łazienek są także płytkie szafki z lustrzanymi frontami, dzięki którym zyskujemy też trochę  przydatnego miejsca do przechowywania drobnych akcesoriów lub leków. 

7. W małej łazience nie stosujmy zbyt wielu kolorów

Zdaniem wielu architektów wnętrz idealna liczba kolorów dla małej łazienki w bloku to dwa. Jeden dla ścian, drugi dla dodatków. Zwykle zaleca się też stosowanie jasnej palety barw – nieśmiertelnej i uniwersalnej bieli, delikatnej szarości czy beżu. Kiedy bardziej podobają nam się ciemne kolory, w naprawdę małej łazience powinnismy zadbać o to, by powierzchnie te były błyszczące, a nie matowe. 

8. Światło, światło i jeszcze raz światło

Mała łazienka powinna być rozświetlona. Odpowiednia temperatura barwowa to 4000-5500K. Pamiętajmy, że prawidłowe oświetlenie łazienki dzieli się na trzy strefy: światło główne, oświetlenie lustra i światło w strefie kąpielowej. W ponad połowie polskich łazienek (jak pokazują wspomniane wcześniej badania) znajdziemy podwieszane sufity. Możemy wówczas sięgać po projektowe sztuczki, które wizualnie uwydatniają przestrzeń i tworzą wrażenie „dryfującego w powietrzu sufitu”. By osiągnąć taki efekt, do wyboru mamy nowoczesne kinkiety czy modne taśmy LED. Innym godnym uwagi patentem na oświetlenie małej, szczególnie wąskiej łazienki jest zdecydowanie mocniejsze doświetlenie jednej ze ścian. 

9. Zrezygnujmy ze wszystkiego, co odstaje od ścian

W małej łazience wystające przedmioty – półki, szafki, uchwyty, wieszaki itp. – tworzą wrażenie ciężkości, nieprzyjemnego natłoku i zagracenia. W wąskiej łazience takie elementy rodzą też realne niebezpieczeństwo przykrych kontuzji. Sugerowanym rozwiązaniem na przechowywanie rzeczy w małej łazience jest kompleksowa zabudowa szafkowa – od podłogi po sufi. Najlepiej, oczywiście, na wymiar, i z płyty o wysokim połysku. 

10. Inspiracje dla małej łazienki – dodajmy nieco perspektywy

Kolejna lubiana przez profesjonalistów sztuczka polega na wprowadzaniu do małych łazienek elementów wizualnych, które otwierają pomieszczenie na inny wymiar. Możemy odważyć się tutaj na nowoczesną, wodoodporną fototapetę z motywem krajobrazu, mural, a nawet powieszenie obrazu.

mała łazienka z podwieszaną toaletą
Mała łazienka z podwieszaną toaletą i kabiną bez brodzika. Efekt zastosowania „maksymalistycznego wzoru”

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2024-01-25 11:31:50
Maria
Super informacje,do wykorzystania przy remontach
2023-07-28 16:20:48
Ela
Świetne, przydatne porady. Dziękuję za ciekawy artykuł! Ja ze swojej strony mogę polecić galerię tych znakomitych projektantów https://projektowanie-wnetrz-online.pl/
2023-05-17 15:58:59
Małgorzata
Dobre rady które wykorzystam w remoncie swojej mikrej łazieneczka
2022-08-28 08:54:04
Irena
Bardzo przydatne
2022-02-05 16:09:25
Halina
Bardzo przydatne informacje 👍
2021-07-28 23:41:39
Jagoda
Artykuł wniósł nowe inpiracje do planowanej łazienki Skorzystam między innymi z kładzenia podłogi np.caro a nie prosto Oświetlenia i dużego lustra aby optycznie ją powiększyć Dla mnie był przydatny