Jeśli kochasz dalekie podróże lub tajemnicze opowieści z odległych krajów pachnących kardamonem, z pewnością codzienna wyprawa do łazienki w stylu marokańskim będzie dla Ciebie najlepszą częścią dnia.
Jasne kolory, również nasycone i zdecydowane, w połączeniu z bardzo ozdobnymi wzorami i bogactwem detali sprawiają, że wnętrze jest swobodne i tworzy nastrój nieustających wakacji, choć nie brak mu także elegancji i wyrafinowania. Poznaj styl rodem z północnej Afryki!
Łazienka w stylu marokańskim, czyli jaka?
Architektura marokańska jak w soczewce skupia historię regionu, pokazując wpływy wielu kultur zamieszkujących tę ziemię. Ta wspaniała mozaika multi-kulti składa się z elementów mauretańskich, arabskich, rzymskich i fenickich. Kształtowały ją zwyczaje wynikające zarówno z zasad islamu, jak i z kultur państw, dla których tereny Maroka były kolonią – Francji i Hiszpanii. Maroko przez wieki chłonęło to, co przynosili ze sobą przybysze z bliższych i dalszych rejonów, dzięki czemu styl marokański stał się tym, z czym dzisiaj jest kojarzony – skarbnicą inspiracji.
Można czerpać z niego garściami, wybierając tylko to, co odda charakter i upodobania użytkowników konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu może się ono mienić się feerią barw albo może być białym pałacem z pojedynczymi, wyraźnymi elementami, wyróżniającymi się kolorem lub wzorem. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy i boho, i minimalizmu.
Łazienka jest pomieszczeniem, które idealnie się nadaje na eksperymenty z egzotycznym wzornictwem i bogatszymi niż zwykle dekoracjami. A łazienka marokańska zaaranżowana z rozmysłem będzie pełna barw i detali, ale daleka od kiczu. To zgrabny miks radosnej egzotyki i tajemniczego klimatu arabskich baśni.
Materiały w marokańskiej łazience
Typowa łazienka w stylu marokańskim będzie wypełniona materiałami, które rzadziej pojawiają się w innych stylach.
Po pierwsze, będą to meble i dodatki z drewna cedrowego. Jest ono bardzo odporne na wilgoć i promieniowanie UV, lekkie, a przy tym niezwykle estetyczne, bo zazwyczaj nie zawiera sęków. Można zrobić z niego szafki, meble oraz dekoracje, np. maszrabijje (muszaraby), czyli ażurowe kratownice, służące jako okiennice. To bardzo charakterystyczny detal architektoniczny islamu. W łazience mogą doskonale spełniać rolę baldachimu nad wanną, parawanu lub ściennego panelu. To bardzo oryginalne i stylowe rozwiązanie.
Po drugie, różnorodne metale lub tworzywa na nie stylizowane; zwłaszcza żelazo, mosiądz albo brąz. Warto postawić w marokańskiej łazience mosiężną, bogato zdobioną tacę i wypełnić ją np. pachnącymi suszonymi kwiatami lub naczynkami, w których znajdują się pachnidła, ewentualnie – kadzidełka i ozdobny dzbanek z brązu. Dopełnieniem niech będzie lustro w malowanej na złoto lub wyłożonej mozaiką ramie.
Po trzecie, obowiązkowym i definiującym elementem dla łazienki w stylu marokańskim jest ceramika, a szczególnie – typowe dla tamtego regionu mozaiki i wzorzyste płytki. Jeśli na podłodze lub ścianach położysz płytki marokańskie, łazienka zyska niepowtarzalny, egzotyczny charakter.
Bardzo charakterystyczne dla takich aranżacji są również ściany pokryte w technice tadelakt. To marokański sposób tynkowania pyłem wapiennym lub marmurowym, warstwa po warstwie, z których każda jest polerowana kamieniem, a ostatnia – pokrywana mydłem malarskim, by uzyskać satynowy efekt, celowo nierówną powierzchnię oraz wodoodporność. Bez obawy, tadelakt można znaleźć w ofercie marketów budowlanych i firm produkujących farby i preparaty do ścian. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą płytek, ale chcą pozostać w klimacie Maroka.
Kolory w marokańskiej łazience
Kolory łazienki w stylu marokańskim to w tym wypadku temat-rzeka! Styl marokański to fuzja różnych kultur, dzięki czemu paleta barw jest naprawdę szeroka. Najrzadziej można w niej znaleźć pastele i bardzo jasne kolory (oprócz białego). Wynika to z faktu, że takim odcieniom nie sprzyja mocne, afrykańskie słońce, dlatego pierwsze skrzypce grają kolory mocniejsze, sycące się światłem pustyni.
Stąd w stylu marokańskim bardzo dużo jest wariantów niebieskiego i granatu; to odwołanie do pięknego nieba w regionie świata, ale też do wód Atlantyku i Morza Śródziemnego. Równie wiele jest barw piasku, ziemi i wypalonych skał; to z kolei przypomina naturalne otoczenie północnej Afryki – czerwienie, pomarańcze, ochry, sieny, ciepłe brązy, beże, kremy i zielenie (ale nie jaskrawe), a nawet fiolety, szczególnie – indygo, czyli fiolet połączony z niebieskim.
Z drugiej trony jednak styl marokański lubi czystą biel, wapna lub marmuru. Doskonale wyglądają na niej dodatki w mocnych barwach lub mające odważne, charakterystyczne wzory i detale. Wspaniale prezentują się na tym tle metale.
Oświetlenie łazienki w stylu marokańskim
Oświetlenie w marokańskiej łazience to pole dla wyobraźni. Tu bowiem zwyczajna lampa nie ma dla siebie miejsca.
Doskonałym wyborem jest żyrandol z mnóstwem kolorowych szkiełek lub – we wnętrzu tylko luźno zainspirowanym Marokiem – obity drewnem plafon w rozmiarze XXL. Wprawdzie takie rozwiązania mogą nie dawać mocnego światła, ale nie szkodzi. Można zamontować osobne podświetlanie lustra, które ułatwi codzienną toaletę i makijaż.
Łazienka marokańska nie obędzie się też bez mniejszych, metalowych lamp w ażurowej obudowie, które rzucają piękne cienie na powierzchni ścian i podłogi. Sprawdzi się idealnie na relaksujące wieczory w kąpieli, gdy nie chcesz, by duża lampa męczyła Twój wzrok.
Przydadzą się również małe, wielobarwne, witrażowe lampiony. Można kupić je w formie kinkietów lub oryginalne, wiszące i zamontować je na ścianie, na niewielkim wysięgniku. Taka atmosfera jest idealna, by marzyć.
Wystrój marokańskiej łazienki
Aranżacja w zasadzie powinna być skomponowana na zasadzie kontrastu. Na przykład: małe dekoracje i duże przestrzenie pomalowane na zdecydowane barwy. Albo meble z rudego, cedrowego drewna. Do tego – drobiazgi w kolorach metali; połyskujące jak złoto, miedź, mosiądz czy nikiel i w ilościach zdecydowanie nieskromnych.
Płytki we wzory marokańskie, których kolory i rodzaje trudno policzyć, dają ogromne możliwości wyboru, ich różnorodność wzorów jest niezwykła. To na przykład zellij (różnokolorowa mozaika w geometryczny wzór, np. gwiazdy), girih (motyw przeplatanych szarf), sebka (motywy splecionych rombów) lub arabeska (motywy roślinne). Oryginalna mozaika marokańska to duże, glazurowane płyty we wszystkich kolorach tęczy, rozcinane na niewielkie płytki; najczęściej w kształcie kwadratów, łuski czy marokańskiej koniczyny. W polskich sklepach bez problemu można kupić inspirowane nią kafelki.
Lustro powinno być w złotej, zdobionej ramie lub w ramie pokrytej mozaiką lub wzorzystymi płytkami. Co więcej, rama może mieć kształt tradycyjnego, arabskiego okna lub łuku – mauretańskiego (w kształcie podkowy) lub wielolistnego.
Kunsztowna metaloplastyka doda wnętrzu jeszcze bardziej wyrazistego charakteru. Można zdecydować się na metalowe okucia drzwi, okien i mebli, zawiesić na ścianach wieszaki na ręczniki lub wkomponować gdzieś typową, zdobioną marokańską kratę, czyli maszrabijję. Tradycyjnie montuje się je w oknach jako dekorację i zabezpieczenie, ale w łazience będzie się pięknie prezentowała np. wokół lustra.
Do tego ceramiczne i metalowe bibeloty, świecie, kadzidełka. Jeśli lubisz wyzwania, upoluj ceramikę z metaliczną, opalizującą glazurą lub płytki wykonane tą techniką dość popularną w północnej Afryce i Hiszpanii.
A jeśli Twoja łazienka w stylu marokańskim to tak naprawdę pokój kąpielowy, wstaw do niej otomanę z kolorowymi poduszkami. I nie zapomnij o puszystym dywaniku.
Armatura w łazience marokańskiej
Łazienka w stylu marokańskim to dobre miejsce na kolorową armaturę. Złoto, miedź czy nikiel będą pasować zdecydowanie bardziej niż klasyczny chrom. W zależności od pozostałych metalowych elementów mogą być błyszczące lub matowe, tzw. szczotkowane.
1265.18 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria umywalkowa
1342.11 zł
GROHE Essence – jednouchwytowa bateria wannowa
7111.99 zł
GROHE Atrio – 5-otworowa bateria wannowa
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia prysznica dzięki technologii GROHE EcoJoy
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Brushed Cool Sunrise
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Brushed Warm Sunset
Odporna na zarysowania, trwała i idealnie gładka powłoka PVD w kolorze Cool Sunrise
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Wygodny przełącznik wyjść wody
Przyjemnie prosta, precyzyjna obsługa gwarantowana przez 2 niezawodne, ceramiczne głowice
W swojej formie baterie powinny być raczej gładkie, zaokrąglone, cylindryczne, retro. Nowoczesne, ostre kształty, lepiej prezentują się w innych stylach.
Ceramika swoimi kształtami powinna nawiązywać do armatury; formy organiczne, zaokrąglenia i delikatność to coś, co będzie najlepiej pasować. Warto zastanowić się np. nad okrągłą lub owalną umywalką stawianą na blacie.
1199.25 zł
GROHE Essence – umywalka nablatowa
1435.72 zł
GROHE Essence – umywalka nablatowa
1056.69 zł
GROHE Euro Ceramic – miska WC wisząca
Gładka, łatwa w czyszczeniu i zabezpieczona przed rozwojem drobnoustrojów powłoka GROHE PureGuard
Łatwa w czyszczeniu, antybakteryjna powłoka PureGuard
Łatwa w czyszczeniu, antybakteryjna powłoka PureGuard
Dobrze sprawdzi się klasyczna, biała ceramika. Jeśli jednak masz ochotę na jeszcze trochę szaleństwa, poszukaj mis umywalkowych malowanych robionych ręcznie lub malowanych w arabskie wzory, ewentualnie wyłożonych mozaiką. Podobnie – z obudową wanny.
Do ścian w technice tadelakt doskonale wyglądają umywalka i wanna z drewna. Na rynku jest wielu producentów oferujących takie rozwiązanie, choć nie należy ono do tanich. Za to jakie efekt!
Mamy nadzieję, że kolorowy wiatr pomysłów prosto znad gorącej Sahary pomoże Ci stworzyć łazienkę jak z baśni!
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego