Kuchnia w stylu shaker. Jak urządzić kuchnię w kultowym amerykańskim stylu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kuchnia w stylu shaker jest ucieleśnieniem prostoty połączonej z najwyższym kunsztem wykonania i funkcjonalnością. Mimo celowego braku zdobnictwa szafki kuchni w styl shaker olśniewają zdumiewającym urokiem. Skąd wziął się ten niezwykły styl? Co go wyróżnia i jak odtworzyć go w swoim wnętrzu? Zapraszamy do lektury tego „wstrząsającego” artykułu…

Kuchnia w stylu shaker – krótka historia 

Geneza kuchni w stylu shaker sięga XVIII- wiecznej Ameryki i jest ściśle związana z założoną przez Ann Lee protestancką grupą religijną Zjednoczone Towarzystwo Wyznawców Powtórnego Przyjścia Chrystusa. Grupa tworzyła praktycznie samowystarczalną społeczność. Społeczność, w której ogromną wagę przykładano do takich wartości jak: prostota, uczciwość i użyteczność. Członkowie Zjednoczonego Towarzystwa Wyznawców Powtórnego Przyjścia Chrystusa sami uprawiali żywność, sami wznosili domy i – jakżeby inaczej – sami tworzyli meble. Wyznawane przez grupę ideały znalazły odzwierciedlenie w procesie rzemieślniczym, a w konsekwencji także w stylu wychodzących spod ich rąk mebli. 

Po pierwsze, wierzono, że wszystkie produkowane przez człowieka przedmioty powinny mieć cel i stanowić świadectwo dla Boga. 

Po drugie, w społeczności tak silnie uzależnionej od lokalnych zasobów absolutnie nic nie mogło się zmarnować. Stąd rezygnacja z ozdób i praktyczne wykorzystywanie każdego, nawet najdrobniejszego kawałka drewna. Praca przy pomocy ręcznie wykonywanych narzędzi, niesłychana precyzja i cierpliwość zaowocowały wykreowaniem stylu, którym zachwyciła sie cała Ameryka, a później także cały świat. 

Sama nazwa „shaker” wywodzi się zaś od popularnego i potocznego określenia, jakim przezywano członków grupy. Termin „shaker” nawiązuje do sposobu, w jaki członkowie społeczności zachowywali się podczas nabożeństw: drżenia, tańca i przemawiania w nieistniejących językach. 

kuchnia shaker
.

Kuchnia w stylu shaker – co ją wyróżnia?

Znakiem rozpoznawczym kuchni w stylu shaker jest charakterystyczny wygląd frontów kuchennych szafek. To właśnie w tym elemencie najpiękniej przejawia się  niesłychany kunszt rzemieślniczy shakerów.

Fronty kuchennych szafek w stylu shaker składają się z 5 części: 4 ramiaków i panelu środkowego. Taka konstrukcja jest bardzo trwała i praktyczna. A brak ozdób (żłobień, wymyślnych uchwytów itp.) tylko dodaje jej wdzięku i lekkości. 

Piękno opiera się na użyteczności 

Shaker Maxim 

Do produkcji mebli kuchennych najczęściej wykorzystywano drewno wiśniowe i klonowe: solidne, o bogatej kolorystyce. Współcześnie kuchnie w stylu shaker najczęściej powstają z drewna dębowego, ponieważ pozwala ono wyeksponować naturalnie efektowny wzór słojów nawet po malowaniu. 

Skoro o malowaniu mowa… Kuchnie w stylu shaker najczęściej kojarzą się z bielą. Nie jest to pogląd fałszywy, bo rzeczywiście Shakersi preferowali kolorystykę ograniczoną do podstawowej palety. Ale kuchnie w stylu shaker to przede wszystkim olejowanie naturalnego drewna. Ręczne malowanie frontów (tak bardzo modne obecnie) na kolory żółty, czerwony, zielony, lub niebieski – dodające głębi całemu pomieszczeniu – również nie było im obce. Warto przy tym zaznaczyć, że takie efekty uzyskiwano przy pomocy roślinnych barwników. Otrzymywany odcień – niezależnie od koloru – zawsze był więc nieco ziemisty, pozwalający na prześwit naturalnego drewna.

Wspólnie z otynkowanymi na biało ścianami tworzy to wspaniały wizualny efekt. 

Kuchnie w stylu shaker – współcześnie

Styl shaker stanowi obecnie wyśmienitą bazę do zabawy kolorami i detalami. To, czego nie może w nim zabraknąć, to oczywiście typowy wygląd frontów. Ale cała reszta zależy już tylko od naszej wyobraźni. 5-częściowe fronty bardzo dobrze prezentują się w najmodniejszych w tym sezonie kolorach: szałwiowym, leśnym, szmaragdowym, granatowym, bakłażanowym, turkusowym… 

W nowoczesnych kuchniach w stylu shaker warto zachować oryginalny minimalizm. Nie musimy być jednak aż tak wstrzemięźliwi, jak jego twórcy. Do frontów dobierzmy oryginalne uchwyty (na przykład szerokie i w matowej czerni), ciemne blaty, wąskie płytki (np. w stylu metro). 

kuchnia w stylu shaker

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: