Szafki kuchenne i szuflady, czyli sposoby na funkcjonalną kuchnię

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Każda pani domu marzy o idealnej kuchni. Idealnej, czyli nie tylko gustownie urządzonej, ale przede wszystkim – praktycznej, ergonomicznej, funkcjonalnej. To właśnie kuchnia często jest centrum najważniejszych wydarzeń domu, a szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza podczas przyjęcia lub wizyty gości. Poznaj nasze pomysły na szuflady, organizery i szafki kuchenne i urządź swoją kuchnię funkcjonalnie!

Co to znaczy funkcjonalna kuchnia?

Mówi się, że sposobem na dobre rozmieszczenie sprzętów i mebli w kuchni jest stosowanie się do tzw. zasady trójkąta. Polega ona na zaplanowaniu kuchni tak, by na wierzchołkach wyobrażonego sobie trójkąta umieścić lodówkę, zlew i kuchenkę. Pomiędzy tymi sprzętami (wierzchołkami trójkąta) znajdować się powinny blaty. Jeśli plan Twojej kuchni nie pozwala na zastosowanie zasady trójkąta, powyższe sprzęty oraz blaty można ulokować w linii prostej. Ważne jednak, by respektować ich kolejność – lodówka, zlew, kuchenka – a między nimi zamontować blaty.

Praktyczne szafki kuchenne – jak je wybrać?

Szafki kuchenne typu cargo

Jakie szafki kuchenne pod blatami, a jakie nad?

Powierzchnie nad oraz pod blatami to miejsca idealne, by umieścić tam szafki kuchenne. Pod blatami zazwyczaj montuje się szafki głębsze (tam ulokować można cięższe sprzęty kuchenne, np. tostery, garnki, miksery, ciężkie szkło), a nad – płytsze i lżejsze (przeznaczone na kubki, szklanki, przyprawy i suche produkty spożywcze).

Jak dopasować produkty do szafek?

Ważne jest przy tym, by zawartość szafki dopasować do jej lokalizacji na linii lodówka-zlew-kuchenka. Oznacza to, że w szafce kuchennej stojącej w pobliżu lodówki powinny znajdować się np. plastikowe lunch boxy lub deski do krojenia. Szafki z pobliża kuchenki warto wyposażyć w garnki, patelnie, papiery do pieczenia itp. Okolice zlewu to miejsce idealne na sztućce czy durszlaki, a wyjście do jadalni – na zastawę.

Nowoczesne szafki kuchenne – jakie rozwiązania proponują?

Niewątpliwą zaletą szafek kuchennych jest funkcja przechowywania. Wadą zaś – niewygodne, otwierane drzwiczki. Istnieją jednak producenci mebli kuchennych, którzy proponują nowoczesne rozwiązania takie jak szafki kuchenne otwierane do góry, zamontowane na zawiasach i wyposażone w system cichego domykania. Na rynku dostępne są także szafki zamontowane na prowadnicach i otwierane uchylnie w górę. Tego typu ulepszenia zmniejszają ryzyko uderzenia się o drzwiczki szafki, a ponadto – szafki przesuwanej do góry nie trzeba ciągle otwierać i zamykać (może pozostać otwarta np. na cały czas gotowania).

Niewątpliwym udogodnieniem w kuchni są także szafki typu cargo, czyli wyciągi podblatowe montowane w formie koszyków. Tego typu szafki (nawet przy 15-centymetrowej szerokości)  mogą pomieścić bardzo dużą liczbę produktów spożywczych – można je bowiem montować od podłogi do sufitu.
 
Szuflady kuchenne z organizerami Szafki kuchenne - szuflady kuchenne
 

Szuflady – jak je odpowiednio zagospodarować?

Szuflady kuchenne równa się wygoda i funkcjonalność

Ze względu na wygodę, coraz częściej funkcję szafek kuchennych przejmują szuflady – odsuwane do samego końca i nie trzeba w nie „nurkować” tak, jak ma to miejsce w przypadku szafek. Szuflady kuchenne mogą być płytkie i wąskie (zazwyczaj na sztućce i akcesoria do gotowania) lub głębokie i szerokie (np. na garnki czy zastawę). Szuflady można dowolnie projektować, np. nadawać im formy dedykowane narożnikom lub regulować ich wysokość (np. bardzo niskie dla sztućców). Dzięki dobremu zaprojektowaniu szuflad w kuchni, przestrzeń kuchenna wykorzystana jest w optymalny sposób.

Aby dobrze zagospodarować przestrzeń w szufladzie, warto skorzystać z organizerów kuchennych (systemy szuflad kuchennych), m.in.:

  • wkładów do szuflad na sztućce,
  • kołków do szuflad, dzielących dno szuflady na mniejsze powierzchnie,
  • drewnianych wkładów na noże,
  • stojaków na talerze.

Oprócz organizerów kuchennych warto używać (zarówno w szafkach, jak i szufladach) mat antypoślizgowych – nie tylko chronią naczynia przed przesuwaniem się, ale także zabezpieczają powierzchnię mebla przed zabrudzeniem czy zamoczeniem.
 
Wkłady do szuflad Organizer do szuflady z talerzami
 

Nowoczesne szuflady kuchenne – jakie rozwiązania proponują?

Nowoczesne szuflady kuchenne wyposażone są w elektryczne systemy wspomagania otwierania. Jest to rozwiązanie idealne podczas gotowania, np. kiedy mamy brudne lub zajęte ręce. Wystarczy docisnąć front szuflady biodrem, a otworzy się ona sama.

Wyspa kuchenna to też rodzaj szafki!

Coraz popularniejsze wyspy kuchenne mogą stanowić nie tylko blat roboczy czy stół, ale także pojemną szafkę! Wystarczy zagospodarować wolną przestrzeń wyspy (poniżej blatu), np. tworząc dwa lub trzy piętra półek. Wyspa może być idealnym miejscem na zastawę stołową, jako że często umieszcza się ją na granicy kuchni i jadalni czy salonu.

Kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie funkcyjne. Musi być więc praktyczna i urządzona ergonomicznie, a sprzęty kuchenne – dostępne na wyciągnięcie ręki. Wystarczy dobry projekt i kilka pomysłowych rozwiązań na kuchenne szafki, a nawet mała kuchnia może okazać się funkcjonalna.
 
Wyspa kuchenna z szafek

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: